meme-asimetrisi-tedavisi

Meme Ameliyatı Sonrası Kapsül Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

23 Kasım 2015

Meme büyütme ameliyatlarında en çok kullanılan teknik silikon meme protezleridir ve bunlar güvenli, dokularla uyumlu yapılar olmalarına rağmen vücut için yabancı materyallerdir. Kullanılan silikon protezlerin çevresinde bir zar oluşturur. Bağ dokusundan oluşan bu zara kapsül adı verilir. Kapsül ince olduğu ve protezin hareketi ile görüntüsünü etkilemediği sürece bir sorun teşkil etmez.

Kapsülün bir sorun oluşturması, silikon protezin yarattığı reaksiyonun fazla olmasıyla kapsül kalınlığının artması ve protezin hem hareketini hem de görünüşünü etkilemesi ile başlar. Bu duruma bazen ağrı da eşlik edebilir.

İlgili konu: Meme Büyütmek İçin Ameliyatsız Dolgu Mümkün mü?

Uzun yıllara dayanan istatistikler %3-10 arası sorun teşkil edebilecek düzeyde kapsül oluşumunu işaret eder. “Hangi durumlarda kapsül oluşumu artmaktadır“ konusunda net bir bilgiye sahip değiliz. Pürtüklü yüzeye sahip ve daha yoğun içerikli protezlerin kapsül oluşumu açısından daha avantajlı olduğuna inanılır ve biz de bu yüzden son yıllarda bu protezleri daha çok tercih ediyoruz.

Ameliyattan sonra E vitamini kullanımı kapsül oluşumunu azaltabilir. Yeni tip protezlerde masaj genellikle tercih edilmez, masajın protezin çevre doku ile bütünleşmesini bozma olasılığı vardır.

Kapsül geliştiyse tedavi çoğu zaman cerrahi olarak kapsülün açılması veya çıkarılması ile birlikte, silikon protezin değiştirilmesi şeklindedir.