burun-estetigi-burun-eti-nefes-alma-zorlugu

Burun Ameliyatı Sonrası Nezle ya da Grip Olmak

01 Aralık 2015

Burun ameliyatı sonrasında ilk günlerde burun içinde şişlik, ödem nedeniyle yalancı bir nezle ve grip tablosu oluşur. Burun içindeki kabuklanma, akıntı gibi durumlar hapşırma hissine yol açar. Ses boğuklaşır, nefes alıp vermekte geçici bir zorlanma başlar. Bu dönemde antihistaminik ilaçlar alınır, burun içi damlalar bu olumsuzlukları azaltır.

Burun ameliyatı sonrasındaki 2. ve 3. günlerde şişlikler azalır, burun akıntısı diner ve kişi rahatlamaya başlar. Genellikle, 4. gün nefes alma daha iyi olur ve kişi gündelik hayatına dönmeye başlar. Bu dönemi izleyen günlerde, gerçekten kişinin direnci düşer ve grip, nezle gibi bir durum oluşursa ilaç tedavisi ile duruma el koymak ve semptomları azaltmak gerekir. Aksi takdirde, burnun iyileşmesi zorlaşacak ve uzayacaktır.

İlgili konu: Burun Ameliyatı ile Nefes Alma Zorluğu Giderilir mi?

Burun ameliyatı, tüm ameliyatlar gibi vücut direncini düşüren bir durumdur. İyi istirahat, yeterli gıda ve sıvının alınması, verilen ilaçların uygulanması gereklidir. Bu dönemi en iyi şekilde geçirmek iyileşmeyi hızlandırır ve ideal sonucun alınmasına yardımcı olur.

Ameliyatlardan sonra tampon kullanılması nezle, gripe benzer bir tablo oluşmasını kolaylaştırır. Uzun zamandır burun ameliyatlarında tampon kullanılmaması ise daha iyi bir ameliyat sonrası döneminin geçirilmesine yardımcıdır.