ameliyatsiz-gogus-buyutme

Meme Ameliyatı Sonrası Nasıl Masaj Yapılmalı?

13 Aralık 2015

Birçok meme büyütme ameliyatından sonra kontrol sonrasında zaman zaman karşılaştığımız bir durumdur. Nasıl masaj yapılacağı sorulur. Meme ameliyatları sonrası masaj yapılması oldukça eski bir uygulamadır ve günümüzde çok tartışmalıdır.

Son yıllarda yaygın olarak kullandığımız yoğun silikon jel içeren meme protezleri aynı zamanda pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Pürtüklü yüzey protezin çevresini saran dokuyla bütünleşmesine yardımcı olur. Bu bütünleşmenin gerçekleşmesi birkaç ayı alır. O yüzden ameliyattan sonra ilk birkaç ay aşırı egzersizlerden kaçınıldığı gibi protezin çevresiyle bütünleşmesini engellememesi için masaj yapılması da istenmez.

İlgili konu: Meme Estetiğinde Kullanılan Silikon Patlar mı?

Bu konsepti bilmeyen ve pürtüksüz protezlerin kullanıldığı ve masajın yaygın bir pratik olduğu dönemde ameliyat olmuş hasta yakınları masaj konusunda telkinlerde bulunur. Bu telkinlere aldırış etmemek gerekir.

Kohesif-yoğun içerikli protezlerle erken dönemde masaj yapmak, protez ile çevre doku arasındaki bağlantıları koparabilir ve sıvı birikmesine yol açabilir. Bu da istenmeyen şişliklere yol açabilir.

Ameliyat sonrası takip döneminde masaj gereken nadir durumlar vardır ve bunları doktorun önerisi üzerine yapmak doğru bir yaklaşımdır.