sarkik-meme-ameliyati

Hızlı Kilo Verince Oluşan Sarkık Meme İçin Ameliyat

10 Ocak 2016

Son yıllarda en önemli sağlık sorunu obezite olarak da adlandırılan aşırı kilo alımı. Bu konu dünyanın birçok ülkesinde giderek artan bir sorun olarak karşımıza çıkmakta ve çözüm yolları arasında da diyetten egzersize ve mide küçültücü ameliyatlara kadar birçok yöntem uygulanıyor.

Özellikle meme küçültme ameliyatları ve agresif diyetler, hızlı ve çok kilo verilmesine yol açıyor. Aşırı ve hızlı kilo vermek ise vücutta önemli deri sarkıklıklarına ve deformitelere yol açıyor. 20-25 kiloyu aşan kilo değişikliklerine vücudun adapte olması pek kolay olmuyor.

İlgili konu: Yağ Aldırma Ameliyatı (Liposuction) Hakkında

Karın, kol ve bacaklarda görülen sarkmaların yanısıra memede de gevşeme ile sarkma kaçınılmaz olarak karşımıza çıkabiliyor. Karın, kol ve bacakta fazla derinin alınması iyi sonuç verirken memede, fazla derinin alınması değil, daha çok memeye iyi bir şekil verilmesi ön plana çıkıyor. Bu da memeye şekil verecek dokunun olup olmadığı, takviye olarak bir silikon kullanılıp kullanılmayacağını, fazla derinin en az iz ile nasıl toparlanacağını gündeme getiriyor.

Hızlı kilo verilmesine rağmen yeterli meme dokusu varsa silikon protez kullanılmadan işlemin yapılması mümkün olabiliyor. Eğer yeterli doku yoksa, silikon protez eklenmesi olmazsa olmaz bir durum.

Bu konuda genel kurallar; kilo verme sürecinin artık durmuş olması ve kilonun stabilize olması gerekli. Meme dokusunun meme ultrasonu ve mamografi ile kontrolu gerekli. Silikon gerekip gerekmeyeceğinin belirlenerek hastanın bilgilendirilmesi gerekli. Ameliyat sırasında, fazla derinin atılması işleminin mümkün olan en az iz ile ve uygun gerginlikle yapılması gerekli.