liposuction - yağ aldırma ameliyatı

Liposuction Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşilir?

16 Şubat 2016

Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme süresi yapılan işlemin genişliğine bağlıdır. Sadece diz içi veya boyundan yağ alındığında, neredeyse hiç iş gücü kaybı olmazken bel, karın, kol ve bacakları içine alan yaygın bir liposuction’da iyileşme süreci daha uzun olacaktır.

Liposuction, küçük giriş noktalarından girerek ince tüplerle yağ alınması işlemidir ve büyük ameliyat kesileri içermez. Derinlik olarak çalışılan alan ise deri altı yağ dokusudur. İyileşme sürecini belirleyen ise deri altında yapılan travmanın sonucudur. Atravmatik teknikle yapılan ve aşırı ödem oluşmayan bir liposuctionda, işlemi takip eden ilk 2 günde biraz ağrı, hareket güçlüğü ve hassasiyet yaşansa bile 3. günden itibaren ödemler gerilemeye başlar ve kişi daha rahat hareket edebilir.

İlgili konu: Liposuction Ameliyatı Sonrası Kilo Almak Nasıl Önlenir?

Liposuctionda genel olarak gündelik hayata çok çabuk başlanabilse de şişliklerin tamamen geçmesi ve sonucun alınması haftalar, hatta ayları bulabilir. 3. haftadan sonra sonucu yavaş yavaş görmek mümkün iken tamamen iyileşme 3 ayı bile bulabilir.

Liposuction işlemi sonrasında en çok görülen yanılgı, işlemin hemen ertesinde, ilk haftada kişilerin tartıya çıkması ve zayıflama beklerken, ödemin beklenen ağırlığı ile kilolarının değişmediği, hatta arttığını gördüklerinde yaşadıkları şaşkınlıktır. Bu durumun doğal olduğu ve ilerki günlerde hızla düzeleceği hatırlatılmalıdır.