burun estetiğinde yaşın önemi

Burun Estetiği Ameliyatlarında Yaşın Önemi

23 Mart 2016

Burun estetiği için başvuruların en yoğun olduğu dönem 20’li yaşlardır. Genellikle ergenlik döneminde burun değişikliğe uğrar. Çocukluk döneminde burnunun şeklinin çok güzel olduğunu, ergenlikle birlikte değişerek bozulduğunu belirten hastaların sayısı çoktur. Bir diğer başvuru nedeni de, gözlük kullanımı sonrası burun üzerindeki kemerin büyümesidir. Gözlük kullanımının burun kemerini büyüttüğü konusunda bilimsel bir veri olmasa da bu şikayete çok rastlanır.

Daha küçük yaşlarda burun estetiği için başvuranlar olduğunda izlenecek yol konusunda erkek ve kadında farklılıklar vardır. Burun gelişimi kadınlarda daha erken erkeklerde daha geç tamamlanır. Vücut gelişimi için de bu durum geçerlidir ve erkeklerde boy ve yüzün, burnun uzaması 18 yaşına kadar sürerken, kız çocuklarında genellikle 16 yaşında büyüme durur.

İlgili konu: Burun Ameliyatı Olduktan Sonra İlk 6 Ay İçinde Yaşanan Değişimler

Bu nedenle kız çocuklarında 16 yaşından sonra gerekiyorsa burun ameliyatı yapılabilirken erkek çocuklarında bu yaş sınırı genellikle 18’dir. Yaş konusundaki bu uygulama temel olarak gelişime ve anatomik büyümeye göre belirlenir. Ancak bir diğer önemli konu ise burun estetiğinde psikolojik durumdur. Yüzün ifadesinde çok önemli bir yere sahip olan burnun estetik görünümünün değişimine ve bu değişimin boyutlarına karar verirken psikolojik olgunluğun büyük önemi vardır. Bu nedenle, burun estetiği için başvuran ve 18 yaşının altındaki kişilerde görüşme sırasında kişinin bu ameliyata hazır olup olmadığı iyice anlaşılmalıdır. Bir tereddüt varsa ameliyatı daha ileri bir yaşta gerçekleştirmek daha doğru olacaktır.

İleri yaşlarda burun estetiği yapılması için bir engel olmamakla birlikte genellikle 40’lı yaşlardan sonra burundaki değişime adaptasyonun daha zor olduğuna inanılır. Bu erkeklerde çok daha önemlidir ve 50 yaşından sonra erkeklerde burun ameliyatına çok dikkatli yaklaşılmalıdır.