erkek-gogus-kucultme-ameliyati-jinekomasti

Erkekte Göğüs Küçültmeyi (Jinekomasti) Kimler Yaptırmalı?

18 Haziran 2016

Erkekte, ergenlik döneminde göğsün büyümesi ve küçülmemesi durumuna jinekomasti adı verilir. Hemen hemen her erkekte, ergenlikle birlikte meme bölgesinde oluşan hassasiyet ve şişlik kısa bir süre içinde (genellikle birkaç ay) geriler. Gerilemeyerek, 2 yılı aşkın bir süre varlığını sürdürürse, artık jinekomastiden söz edilebilir ve tedavi süreci gündeme gelebilir.

Eğer genç erkeğin günlük yaşamını ve psikolojisini etkileyecek düzeyde bir sorun halini almışsa, genel olarak sağlığı iyi ve cerrahi işleme engel bir durum yoksa jinekomasti ameliyatı önerilebilir. Kişinin aşırı kiloları varsa, öncelikle kilo verilmesi önerilebilir. Sadece kilo verilerek jinekomastinin tam olarak düzelmesi genellikle beklenmez. Buna rağmen, kilo vermek yapılacak işlemi kolaylaştırır ve elde edilecek sonucu geliştirebilir.

İlgili konu: Erkekte Göğüs Küçültme (Jinekomasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti sadece, ergenlik döneminde ortaya çıkan bir durum değildir. Orta ve ileri yaşlarda, alınan kilolar, kullanılan bazı ilaçlar ve bazı kanserlerde tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir. Bu durumda öncelikle sorunun ne olduğu anlaşılmalı, daha sonra bu soruna dönük önlemler veya tedaviler oluşturulup, jinekomasti gerilemezse vakumla yağ almak, lazer liposuction veya ultrason enerjisi yardımıyla liposuction veya gerekirse cerrahi olarak dokunun çıkarılması gibi yöntemlere başvurulabilir.

Jinekomasti, erkeğin hayatını etkileyen, günlük yaşamında, giyim kuşam ve sportif aktivitelerde sorun yaratabilen önemli bir estetik sorundur. Nadiren meme kanseri, erişkin erkeklerde jinekomasti bulguları ile ortaya çıkabilir. Hem estetik, hem de tıbbi açıdan çözümü olan jinekomastinin erkeğin hayatını zorlaştırmasına izin verilmemelidir.