boyun-estetiginde-dogal-gorunum

Boyun Estetiğinde Alternatif Yöntemler: Minimal İnvazif ve Non-İnvazif

05 Temmuz 2016

Yüz germe ve boyun germe ameliyatları ve liposuction işlemlerinı yaptırmak istemeyen, ancak boyun bölgesinde alternatif yöntem arayışında olan çok sayıda hasta vardır.

Beklentileri, boyun bölgesindeki sorunların giderilmesi, ancak bunun için bir cerrahi işleme maruz kalmamalarıdır. Bu şekilde, iş güç kaybına uğramamak ve günlük hayatlarına çok çabuk dönebilmek isterler. Bir kısmında ise cerrahi işlem korkusu ön plandadır ve her ne olursa olsun, cerrahi işlemler dışındaki yöntemleri tercih ederler.

Boyunda minimal invazif veya noninvazif işlem gurubunda yer alan çok sayıda teknik mevcuttur. Çene altındaki yağı eriten Kybella isimli ve deoksikolik asit içeren bir enjeksiyon FDA tarafından onaylanmıştır. Basit bir enjeksiyon ile bu bölgedeki yağ azaltılabilmektedir.

İlgili konu: Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sıkılaştırma amacıyla, noninvazif bir teknik olarak Thermage kullanılabilir. Radyofrekans enerjisi kullanan bu teknikte, herhangi bir cerrahi işlem olmadan, derinin üzerinden uygulanan RF enerjisi ile derinin kollajen tabakası uyarılabilmekte ve daha gergin bir boyun elde edilebilmektedir.

Minimal invazif bir işlem olarak, RF dalgalarını deri altına sokulan ince bir çubukla yapan Thermi uygulaması da etkin bir uygulamadır. Bu teknikte ilk günlerde şişlik olabilir ve hasta bu konuda uyarılmalıdır.

İple askı, örümcek ağı gibi uygulamalar net sonuç vermeyen, kısmen yararlı olabilen uygulamalardır ve kişinin beklentisi çok yüksek değilse bir yöntem olarak sunulabilir.