meme-diklestirme-ameliyati

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

27 Temmuz 2016

Başka bir işlem yapılmadan, örneğin meme dikleştirme, askılama gibi bir işlem olmadan sadece meme büyütme amacıyla yapılan meme ameliyatlarında olabilecek en az izle ameliyatı tamamlamak gerekir. İzole meme büyütme ameliyatı ağırlıklı olarak bir estetik ameliyattır ve dikkati çeken bir iz bu ameliyatın bir parçası olmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatlarında meme protezinin yerleştirilmesi için 3 temel giriş noktası vardır. Meme altı kıvrımı, meme ucu halkasının kenarı veya koltuk altında yapılan kesiler ile cep hazırlanıp meme protezi yerleştirilebilir. Meme dokusunna dokunulmadan ameliyatın yapılabilmesi ve protezin doğru açı ve planda yerleştirilebilmesine olanak sağlaması nedeniyle meme altı kesisi, özellikle doğum yapmamış gençlerde en çok tercih ettiğimiz kesidir. İlk aylarda, meme altı kıvrımında 4 cmlik, çizgi şeklinde bir ize yol açsa da bu zamanla solar ve giderek daha soluk bir hal alır.

İlgili konu: Meme Protezleri Arasındaki Farklar, Hangisi Daha İyi?

Doğum yapmış ve hafif bir toparlanma gereken durumlarda meme başı çevresinin giriş yeri olarak kullanılması tercih edilebilir. Böylece, meme başı çevresinden toparlama sağlanırken aynı giriş yerinden silikon protez de yerleştirilebilir. Meme başı çevresi tübüler meme olarak adlandırılan meme deformitelerinin düzeltilmesinde de kullanılabilir.

Koltuk altı kesisi, tuzlu su dolu protezlerin tercih edildiği dönemlerde tercih edilen bir giriş noktasıydı. Gizli bir yerde kesi olması bir avantajdı. Ancak son yıllarda kullandığımız daha yoğun jel içeren kohesif protezler, koltuk altından hazırlanacak bir giriş noktasından güvenle yerleştirilemeyecek kadar sert. Bu nedenle koltuk altı kesileri günümüzde tercih edilmemektedir.