liposuction-doktor-secimi

Liposuction Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

01 Ağustos 2016

Liposuction çok genel bir tabir; çene altına yapılan basit bir yağ alma işlemi de, neredeyse tüm vücuda uygulanan yaygın bir işlem de aynı adla anılıyor. Şüphesiz bu iki işlem iyileşme süreci ve nelere dikkat edileceği konusunda birbirinden çok farklı işlemler.

Öncelikle tüm liposuctionlar için ortak noktalara bakalım; bölgenin erken dönemde bir travmaya uğramaması, korunması, aşırı sıcağa maruz bırakılmaması önemli. Bölgeye alınacak bir travma, şişliğin artmasına ve iyileşmenin uzamasına yol açabilir. Erken dönemde, ameliyat bölgesini dinlendirmek, soğuk uygulamaları yapmak, bölgeyi kavrayan bir giysi veya bandaj kullanmak fayda sağlar. Özellikle ilk 2 günü dinlenerek geçirmekte büyük yarar var. İlk 2 gün tüm ameliyatlar için inflamasyon dönemi dediğimiz hormonal ve metabolik açıdan karışık bir dönem. 3. gün ile birlikte vücutta dengeler oturmaya başlıyor ve ödem azalıyor.

İlgili konu: Liposuction’da En Fazla Ne Kadar Yağ Alınır?

Çok yaygın ve geniş alanlarda uygulanan ve büyük miktarlarda yağ alınan durumlarda, iyileşme sürecinin daha uzun ve daha zahmetli olacağını unutmamak gerekir. Litrelerce yağ alınan bir durumda, hem oluşan doku ödemi daha fazla olmakta, hem de bu ödemin dağılabilmesi için vücudun harcayacağı efor artmakta, dolayısıyla ödemin geçmesi için gereken zaman da artmaktadır.

Liposuction vücuttaki yağ dağılımının kontrolünde etkili ve çok yaygın bir cerrahi uygulamadır. Planlanan işlemin detaylarını, size özel iyileşme süreci bilgilerini öğrenerek ameliyata girilmesi, ameliyat sonrasında nelere dikkat edeceğinizin bilinmesi için şarttır.