meme-protezi-degistirme

Bası Yarası Nedir? Engellenebilir mi, Nasıl Anlaşılır?

05 Eylül 2016

Vücuttaki dokuların uzun süre bası altında kalması o bölgede kan dolaşımını engelleyerek dokunun beslenmemesine ve buna bağlı olarak doku ölümüne yol açabilir. Buna tıp dilinde bası yarası adı verilir. Bası yaraları özellikle, uzun süre yatağa bağlı yaşayan yaşlılar, kronik hastalıklar veya vücudun bazı bölgelerinin hissedilemediği felçlilerde görülür. Kişi duyu kaybına uğramışsa, aynı pozisyonda uzun süre kaldığında o bölgede beslenme sorunu ile oluşan ağrıyı farketmez ve basıyı ortadan kaldıramaz. Bu kısır döngü, yaranın büyümesine yol açar.

Bası yarası nasıl engellenir? Bası yarası oluşması ihtimali olan kişilerde, basıya uğrayan alanların sık kontrol edilmesi, hastanın pozisyonunun sık sık değiştirilmesi ile basının azaltılması, yara oluşmuşsa bakımının hemen başlatılması yapılması gereken en önemli konulardır.

İlgili konu: Yara ve Ameliyat İzleri İçin Estetik Ameliyat Ne Zaman Yapılabilir?

Basıya uğrayan bölgede önce kızarıklık olur. Daha sonra soyulma ve dokuda sulanma eşlik eder. İlerleyen dönemlerde yara oluşur, en üst tabakada siyah bir katman ve altında bir buzdağı gibi geniş bir yaraya rastlanabilir.

Bası yaralarında önlem almak, yara oluştuktan sonra basıyı tedavi etmekten çok daha doğrudur. Yara oluşması beklenen kişilerde, basıya uğrayan alanla ilgili önlemler almak, basıyı ortadan kaldırmak, özel yataklar veya yastıklar kullanmak doğru yaklaşım olacaktır