burun estetiği ameliyatı

Burun Estetiği Ne Zaman Tekrarlanabilir?

30 Ekim 2016

Burun estetiği en çok 20’li yaşlarda tercih edilen ve uygulanan bir ameliyat. Burun sırtında kemer, burun ucu düşüklüğü, burnun genel olarak büyüklüğü, eğriliği ve buna benzer nedenlerle burnunun şeklinden memnun olmayan gençler, biraz da ünlülerin ve her türlü medyanın etkisiyle burunlarında estetik bir değişiklik isteyebiliyorlar.

Her isteyene burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi? Hangi durumlarda ameliyat kararı verilmeli?

Bunlar oldukça tartışmalı konular. Estetik normların biraz dışında sorunu olan kişilere Plastik Cerrahlar ameliyat önerip yapabilirler. Tıbbi bir sorunu olmayan kişilerde, burnunda beğenmediği noktalar sorulup onlarla ilgili ne gibi değişiklikler yapılabileceği tartışılabilir.

İlgili konu: Burun Ameliyatı Olduktan Sonra İlk 6 Ay İçinde Yaşanan Değişimler

Bir diğer konu ise, burun ameliyatı olmuş kişilerde, bir süre sonra ciddi bir şekil bozukluğu ve sorun olmamasına rağmen burnun biraz daha küçültülmesi, burun ucunun kaldırılması veya indirilmesi gibi farklı isteklerle başvurulmuşsa nasıl bir yol izleneceği olarak karşımıza çıkıyor.

İkincil ameliyatlar teknik olarak birincilerden daha zor. Zaman zaman, istenen değişiklikleri yapabilmek için kulak veya kaburgadan kıkırdak alarak, burunda kullanmak gerekebiliyor.

Bir başka konu ise yapılacak değişikliklerin isteneni tam olarak karşılayıp karşılayamayacağı. Tüm bu detayların, cerrah ve hasta arasında ayrıntılı olarak konuşulması, görsel çalışmalarla (Vectra, Photoshop) desteklenmesi ve ona göre karar verilmesinde büyük yarar var.