ameliyatsiz-burun-estetigi

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Deliklerinin Eşit Olmaması

23 Kasım 2016

Burun ameliyatı ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi; burun deliklerinin simetrisidir. Hem boyut, hem de şekil olarak burun deliklerinin durumu çok değişken olabilir. Ameliyat öncesi burun deliklerinin durumuna genellikle çok dikkat edilmez. Ancak ameliyattan önce de burun deliklerine dikkat edilecek olursa çoğu zaman bir asimetri mevcuttur. Asimetrinin nedeni burun ortasındaki septum adı verilen kıkırdaktaki eğrilikler olabileceği gibi burun ucundaki kıkırdaklarda mevcut farklılıklar da olabilir.

Burun ameliyatları planlanırken burun deliklerinde mevcut farklılıklar ve çözüm yolları da not edilir. Septum ve alar kıkırdakların biçimi için yapılabilecekler planlanır. Ameliyat sonrasında kıyaslamalar yapılır ve mevcut sorunun ne oranda çözüldüğü değerlendirilir.

İlgili konu: Estetikten Sonra Burun Ucu Düşer mi?

İyi planlanmış ve gerçekleştirilmiş bir ameliyattan sonra burun deliklerinin şekli ve boyutu çoğu zaman simetrik ve dengelidir. Ancak çok dikkatli bakıldığında hafif de olsa iki burun deliği arasında farklılıklar görülebilir. Bunlara hazırlıklı olunmalıdır. Burnun genel olarak biçimi ve algısı olumlu ise burun delikleri arasındaki hafif farklar gözardı edilebilir.

Burun ameliyatından sonra her iki burun deliği arasında çok belirgin farklılıklar varsa bu bir sorundur ve giderilmelidir. Burun revizyonu olarak adlandırılan ilave işlemler için sorunun nedenlerinin anlaşılması ve etkin bir tedavi planı uygulanması gerekir. Bu bazen kıkırdak yamalarının kullanılmasını gerektirebilir.