meme-kanseri-diger-meme-alinmali-mi

Angelina Jolie Etkisi: Meme Kanser Geni Taraması ve Korucuyu Ameliyatlardaki Değişim

16 Şubat 2017

2013 yılında, New York Times, editoryel bir yazı ile Angelina Jolie’nin öyküsünü yayınladı. Bu yazıda, genetik testler, aile öyküsü ile birlikte Angelina Jolie’nin ameliyat süreci okuyucularla paylaşıldı.

Yeni yapılan bir çalışmada, 2013 yılında Angelina Jolie’nin gazete röportajından sonra toplumda, özellikle basını yakın takip eden kamuoyunda oluşan gelişmeler incelendi. Bu çalışmaya 18-64 yaş aralığındaki kadınlar dahil edildi.

Öncelikle bu olaydan sonra meme kanserini araştırmakta kullanılan bir genetik test olan BRCA testlerinde yaklaşık 2 kat bir artış görüldü.

İlgili konu: Meme Ameliyatında Kullanılan Silikon, Kanser Yapar mı?

Ancak yapılan mastektomi sayılarında ciddi bir artış tespit edilmedi. Bu çalışma birçok açıdan önemli. Özellikle, ünlüler üzerinden çok geniş kitlelere ulaşmak mümkün olabiliyor. Dolayısıyla, bir konunun daha çok insan tarafından duyulması arzulanıyorsa bir ünlü aracılığıyla bu başarılabilir. Ancak, derin ve yoğun bir bilgilenmeyi , bu yöntemle sağlamak pek mümkün görünmüyor. Gerçekten ayrıntılı ve doğru bir bilginin oluşması daha büyük bir çabayı gerektiriyor.

Meme kanseri ve genetik testler konusunda Angelina Jolie olgusu önemli bir katkı sağladı. Toplumun farkındalığı arttı. Ancak bundan daha fazlası, yani daha derin bir bilgi oluşturarak gerekli adımların atılması daha da ciddi bir çaba gerektiriyor.