meme-kanseri-protez-onarimi

Meme Kanserini Yendi, Kullanılan Meme Protezi ile Tekrar Kanser Oldu

22 Şubat 2017

“Yeniden kanser oldunuz…”

“Ne? Meme kanseri mi?”

“Hayır. Yeni bir kanser.”

40 yaşındaki Raylene Hollrah ve 7 yıl önce meme kanserinden kurtulduktan sonra memesini yeniden onaran Plastik Cerrahı arasındaki konuşma böyle devam etti.

Yeni kanserin tanısı neydi? Meme Protezi ile ilişkili Anaplastik Dev Hücreli Lenfoma (BIA-ALCL). Cerrahının söz ettiği yan etkiler arasında küçükte olsa bir kanser riskinde artışı konuşulduğunu hatırlamıyordu.

Aslında, Amerikan FDA Kuruluşu, Hollrah’ın seçtiği pürtüklü yüzeyli implantların bağışıklık sisteminin bir kanseri olan Lenfomaya yol açtığını belirtmeye hazırlanmıyor. Ancak 2011’de ve 2016’da FDA Protezlerle ALCL arasında bir ilişki olabileceğine dikkat çekti.

İlgili konu: Meme Protezleri Arasındaki Farklar, Hangisi Daha İyi?

Buna yanıt olarak ise Amerikan Plastik Cerrahi Derneği, cerrahlara bir rehber yollayarak hastalığı izlemek ve araştırmak için bir çalışma başlattı. Protez üreticileri de, üretim paketlerine doktorların göreceği şekilde FDA’in güvenlik bilgilerini koydular ve web sitelerinde bu konuda bilgi vermeye başladılar.

2013 yılında, Hollrah’ın sağ göğsü ileri derecede büyüdü ve Amerika’da 25. olgu olarak tanısı kondu. ALCL sözünü hiç duymamıştı. “Kimse beni uyarmadı, bundan dolayı kızgınım” diyerek protezlerle ilgili farkındalığı arttıran çalışmalara başladı.

Günümüzde, meme protezleri ile ALCL arasında tam bir ilişki kurulmasa da, artık hastalarımıza bu konudan söz etmemiz ve bilgilendirmemiz gerekiyor. Cerrahlar olarak en küçük riskleri bile paylaşmak görevimiz.

Dünyada, milyonlarca meme protezi uygulanan hastalar arasında, 441 olguda şüphelenilmiş, üçte birinde tanı konulamamıştır. Şimdiye kadar ALCL’den 12 ölüm bildirilmiştir. Ortada bir yangın yok, o nedenle bağırmaya da gerek yok. Ancak bu konu izlenmesi gereken bir konu ve bu süreci hastalarımızla paylaşmak da görevimiz.