selfie ve plastik cerrahi

Sosyal Medyada Selfie Kültürü Plastik Cerrahiye İlgiyi Artırdı

06 Mart 2017

Yolda, gittiğiniz bir sinema veya lokantada, bir spor müsabakasında veya konserde, elindeki telefonu kendisine doğru çevirmiş ve yüzünde bir gülümseme veya artistik bir bakışla kendi fotoğrafını çeken insanları görünce artık şaşırmıyoruz.

Ve bu ritüelin artık hayatımızın bir parçası olduğunu kabul ettik bile.

Peki bunun etkilerini hiç düşündük mü? Trafikte, yolda yürürken bunun yarattığı sıkıntılar zaman zaman tartışılıyor.

İlgili konu: Estetikli Ünlüler Gibi Olmaya Çalışmayın

Güncel bir inceleme, selfie salgınının bu güne kadar konuşulmamış bir yönünü ortaya koydu. Bu incelemeye göre, selfie çektiği zaman bu resimleri sosyal medyada paylaşacak kişilerin resimlerdeki detaylarda beğenmedikleri taraflarını düzelttirmek için daha çok estetik işlem arayışına girdiklerini ve özellikle ameliyatsız burun estetiği ya da ameliyatsız göğüs estetiği gibi ameliyatsız estetik girişimlerini yaptırdıklarını ortaya koydu.

Sosyal medyada yaptıklarını, özellikle kendi fotoğrafları ile paylaşanların bu detaylara bakması ve estetik işlemler yaptırması şaşırtıcı değil.

Devir, gerçek anlamda kendimizi kutsadığımız ve önem atfettiğimiz bir dönem. Bunu yaparken, başarılarımızı, çalışmalarımızı, gezip gördüklerimizi kendimizin anlatması da çağımıza özgü bir davranış. Yeni nesillerin bunu ayıplamadığını, doğal saydığını tartışmaya bile gerek yok.

Dünyanın ve insan davranışlarının hızla değiştiği günümüzde, sosyal medya kullanımının insan davranışlarını nasıl etkilediği ve değiştirdiği konusunda önemli bir inceleme olduğunu düşünüyorum.