vajina-sikilastirma-estetik-ameliyat

Estetik Ameliyat Sırasında Başka Ameliyatlar Yapılabilir mi?

22 Mart 2017

Son günlerde yaptığım ameliyatları gözden geçirdiğimde, rahmini aldırırken göz kapağı ameliyatı yaptığımız, ortopedik bir eklem ameliyatı sırasında vücudundaki bazı benleri aldığımız, hemeroid ameliyatı sırasında vücudundaki bazı eski ameliyat izlerini düzelttiğimiz çok sayıda hasta bu konuda bir yazı yazabileceğimi hatırlattı.

Çalışan ve kendine çok kolay zaman ayıramayan günümüz insanı, zorunlu ve tıbbi gerekçelerle yapılacak ameliyatları sırasında, bazen estetik amaçla yaptırmayı düşündükleri işlemleri de bir arada yapıp yapamayacaklarını sorgulamaktadırlar.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Kullanımı

Bu konuda en kritik nokta, hasta güvenliğini tehlikeye atmadan bir arada yapılabilecek işlemleri bir arada planlamaktır. Eğer, iki cerrahın yapacakları işlemler birbiriyle çelişmiyorsa, ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında kullanacakları ilaçlar çelişmiyorsa, işlemler bir arada gerçekleştirilebilir.

Ancak bazen tıbbi bir işlemle estetik bir işlemin bir arada yapılmasını engelleyecek durumlar da vardır. Bunların başında, batın içi cerrahi işlemlerle yapılan kombinasyonlar gelir. Açık veya laporoskopik teknikle yapılan tıbbi işlemlerin, özellikle jinekolojik veya bağırsak ameliyatlarının uzun estetik vücut ameliyatları ile kombine edilmesi doğru olmaz. Yapılan araştırmalar ve istatistikler bu tür kombinasyonların özellikle emboli görülme oranlarında artışa yol açtığını ortaya koymuştur.

Özetle, başka branşlarla ilgili bir ameliyat olacaksanız ve aynı anda estetik bir işlem yaptırmak istiyorsanız, bunların çeşidi, birlikte yapılıp yapılamayacağı ve iyileşme biçimlerini öğrenmek ve mümkün olan kombinasyonları doktorlarınızla konuşmanız gerekir.