vücut şekillendirme

Aşırı Kilo Kaybından Sonra Yapılan Vücut Şekillendirme Ameliyatları

30 Mayıs 2017

Aşırı kilo veren kişilerde deri gevşekliği ve sarkıklığı kaçınılmazdır ve vücut şekillendirme ameliyatları çözüm olarak uygulanır. Bu ameliyatların hastanın psikososyal yaşamına etkileri çok iyi bilinmemektedir.

Bu özelliklere sahip 43 hastada yapılan bir çalışmada, sosyal hayatlarında belirgin iyileşme, iş performanslarında artış ve seksüel aktivitelerinde iyileşme görüldü. Hastaların yarısında ameliyat öncesi depresyon görülürken, ameliyat sonrası ise sadece %2 depresyona rastlanmıştır. Ameliyat sonrası hasta memnuniyeti %70’ler civarında bulunmuştur.

İlgili konu: Hızlı Kilo Verince Oluşan Sarkık Meme İçin Ameliyat

Aşırı kilo verilmesini takiben vücut şekillendirme ameliyatlarında hem psikolojik hem de sosyal açıdan hastanın yaşamında önemli bir fayda görülmektedir.

Aşırı kilolu hastalar, şeker, tansiyon yüksekliği, yağ oranlarında artış gibi birçok sağlık sorununa adaydırlar. Ayrıca kilolu kişilerin imajları ile ilgili olumsuz algıları onları izole ve deprese etmeye yetmekte ve güven kaybına yol açmaktadır. Genel sağlık sorunları yüzünden bu kişilerin kilo vermeleri özendirilmektedir. Kilo kaybı sağlık durumlarını düzeltirken, bariatrik cerrahi yapılanlarda tip 2 diabette düzelme %80’e ulaşmıştır.

Zayıflamanın yaratacağı fiziksel sorunlar vücut şekillendirme ameliyatları ile giderilebilmektedir. Hem sağlık hem de görünüm açısından aşırı kilolu insanların zayıflamaları özendirilmelidir.