hipertansiyon-kalp-seker-estetik-ameliyat

Gençlik Döneminde Genital Bölge Ameliyatlarına Talep ve Eğitimin Önemi

09 Temmuz 2017

Yirmi yaş civarındaki gençler arasında estetik meme ve genital bölge ameliyatlarına olan ilgi giderek artmaktayken, doktorların ve sağlık gruplarının buna nasıl yaklaşması gerekir?

Bu konu tıp mensupları arasında yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Gençlere meme ve genital bölge anatomisinin farklılıkları ve bunun doğallığı açısından bilgi verilmesi gerektiği ortadadır.

Birçok genç kız, meme ve genital bölge gelişimi konusunda bilgisiz ve cerrahi işlemlerin sağlayabilecekleri ile ilgili olarak gerçekçi olmayan beklentiler içindedir. Birçoğu internetten gördüğü labiaplasty görüntülerinden etkilenmekte, kendi anatomilerinin sorunlu olduğu fikrine kapılmakta ve gerçekçi olmayan ameliyat talepleriyle doktora başvurmaktadırlar.

İlgili konu: Estetikli Ünlüler Gibi Olmaya Çalışmayın

Bu şekilde başvuran kişilere, genital bölgenin anatomik olarak çok değişkenlik gösterebileceğinin ve bunların normal olduğunun görseller yardımı ile anlatılması gerekir. Gerçekten cerrahi girişim gerektirecek sorunu olanlarda da ameliyatın çok küçük yaşlarda yapılmaması için çaba gösterilmelidir.

Bu konuda bir diğer sorun da başvuranların arasında, dismorfizm veya psikolojik sorunları olanları ayırabilmek gerekliliğidir. Aynı zamanda bu gençleri cerrahiye yönlendiren nedenler, maruz kaldıkları bir yorum veya psikolojik travmanın olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Özetle, genital bölge sorunları vardır, ameliyatı gerekebilir. Ancak, bu durumun bir salgın gibi ve olur olmaz talep eden herkese uygulanmaması, bu konuda gençler arasındaki bilincin arttırılması ve eğitimin önemini vurgulamak gerekir.