karın germe duyu kaybı

Karın Germe Ameliyatlarından Sonra Duyu Kaybı ve Ağrı

23 Temmuz 2017

Karın germe ameliyatları ile ilgili sorulan sorular, duyulan endişe ve aktarılan bilgiler, estetik cerrahinin başka hiçbir alanında karşımıza çıkmaz. Gerek iyileşme süreci konusunda, gerekse ameliyattan sonraki kısıtlamalar konusunda bilgiler çoğu zaman abartılı ve yanlıştır.

İyi planlanmış ve gerçekleştirilmiş karın germe ameliyatları çok tatmin edici sonuçlar verir ve iyileşme süreçleri hızlıdır. Diğer estetik ameliyatlara kıyasla biraz daha uzun istirahat gerektirir, ağır yük taşımamak ve bir süre ağır spor yapmamak gerekir.

İlgili konu: Karın Germe Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatlarında %80 oranında karşımıza çıkan ve mutlaka bilinmesi gereken bir konu; karnın alt bölgesinde görülen duyu kaybıdır. Bu durum neredeyse kaçınılmazdır. Karnın alt bölümündeki fazla derinin atılması sırasında, duyu sinirleri etkilenir ve uyuşukluğa yol açar. Bir süre sonra buna alışılır, kısmen düzelmeler görülebilir.

Diğer bir konu ise, karın germe ameliyatlarından sonra nispeten az karşılaşılan ısrarlı ağrılardır. Ameliyat olanların %8’inde görülen bu durum, nedeni tam olarak bilinemeyen bir sorundur.

Karın ameliyatları ile ilgili istatistikler, %90 oranında memnuniyet gösterir. Buna rağmen nadiren görülebilen kalıcı ağrı ve sıkça karşılaşılan uyuşukluk konusu, başvuran kişilere ayrıntıları ile açıklanmalıdır. Karın germe ameliyatı özellikle doğum sonrası veya aşırı kilo kayıplarından sonra vücudun şekillendirilmesinde başvurulan önemli bir ameliyattır.