akne izleri basit tedavi

Akne İzlerinin İyileştirilmesinde Basit Bir Tedavi

14 Aralık 2018

Akne, ergenlik döneminde genellikle aktif olarak yaşanan ve bıraktığı izlerle kişinin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Akne izlerinin tedavisi için çok sayıda uygulama tarif edilmiştir. Bu uygulamalar genellikle derinin yüzeyini etkileyen soyma, aşındırma gibi yöntemlerdir ve doktorlar tarafından ofis şartlarında uygulanır.

Tazarotene isimli bir jel ile evde yapılan tedavileri araştıran Hintli bir araştırma gurubu, elde ettikleri sonucun iğne ve soyma işlemleri ile yapılan tedavilerle benzer olduğunu ortaya koymuşlardır.

İlgili konu: Süt Ürünleri Akneye Yol Açar mı?

Çalışma oldukça basit bir şekilde planlanmış, 34 olgunun yüzlerinin bir yarısında iğneli tedaviler kullanılırken (dermaroller, dermabrazyon gibi) kişilerin yüzlerinin diğer yarısına evde, Tazarotene jel uygulamaları istenmiştir.

Daha sonra 3 ve 6 aylık periodlarla, bağımsız dermatologlar tarafından yapılan değerlendirmelerin yanı sıra, tedavi uygulanan kişilerin memnuniyet oranı incelenmiş.

Kantitatif değerlendirmede, her iki grupta da sonuçlar iyi ve benzer bulunurken kalitatif skorlarda önemli bir iyileşme gösterilememiştir. Tedavi süresince ciddi bir komplikasyona rastlanmamış. Sadece olguların yüzde 13’ünde deride kuruluk, yüzde 22’sinde soyulmaya rastlanmış, ancak bunlar hastalar tarafından iyi tolere edilmiştir.