purtuklu silikon

Allergan Firması, Pürtüklü Yüzeyli Protezlerin Avrupa Satışını Durdurdu

07 Ocak 2019

Uzun yıllardır pürtüklü yüzeye sahip silikon protezleri ile bilinen Allergan firması, geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da bu ürünün satışını durdurdu. Bu karar, Fransa’da sağlık otoritelerinin Allergan ürünlerinin nadir bir kanserle ilişkisi olabileceğini öne sürmesinden sonra alındı.

Allergan firması ise ürettiği meme protezlerinin güvenli olduğunu, Fransa’nın kararının tıbbi bir delile dayanmadığını ve bu protezlerin kadın sağlığı için bir risk yaratmadığını öne sürdü. Bu görüşlerine rağmen Allergan firması süresi bitmiş olan ve Avrupa’da kullanılabilmesi için gereken CE belgesini yeniden almak için bir girişimde bulunmamış ve satışlarını durdurmuştur.

İlgili konu: Meme Protezine Bağlı Lenfomalar ve Protezin Yüzey Yapısı ile Risk İlişkisi

Aynı şekilde, Fransız sağlık otoriteleri de bu protezlerin kadın sağlığı için acil bir risk taşımadığını ifade etmişlerdir. Allergan firması, Avrupa’nın aksine Amerika ‘da satışlarını devam ettirmektedir.

Bu karar Türkiye’yi de etkilemiştir. Allergan firması, pürtüklü yüzeyli protezlerini satıştan çekmiş ama düz yüzeyli protezlerinin pazarlanmasına devam etmektedir.

Allergan firması veya dünyada herhangi bir sağlık otoritesi, şimdiye kadar kullanılmış pürtüklü yüzeyli protezlerin değiştirilmesi konusunda bir öneride bulunmamıştır. Ancak memesinde sürekli şişlik, sıvı toplanması olan kişilerde muayene ve MR ile araştırma yapılması önerilmektedir.

Kaynak: Sputnik