koruyucu mastektomi

Koruyucu Mastektomi Yapılan Hastaların Endişelerinin Azalmasına Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

05 Şubat 2019

Meme kanseri saptanan kadınların tedavilerinde, sağlıklı olan karşı memenin koruyucu amaçla alınması giderek daha sık başvurulan bir yöntem olmuştur.

Peki koruyucu mastektomi işlemi, kanser tedavisi gören kişinin uzun dönemde endişesini azaltmakta mıdır? Bugünlerde cevabı çok sık aranan bu soruyu irdeleyelim.

Meme kanserine yakalanan kadınların ortak refleksi, bir an önce kansere yol açan meme dokusundan kurtulmak ve sağlıklarına kavuşmak şeklindedir. Bu nedenle, gerçekten gerekmese bile diğer memelerinin alınmasını isteyen kadınlar, bu konuda ısrarcı olmaktadırlar.

İlgili konu: Meme Kanseri Ameliyatı Sırasında Meme Protezleri ile Onarım

Konu araştırıldığında, kadınların sağlıklı memelerinden gelişecek kanser korkusunun, koruyucu mastektomi için en önemli neden olduğu ortaya konmaktadır. Bunu medyada yer alan ve koruyucu mastektomi konusunda özendirici bilgi ve yazılar izlemektedir. Özellikle, Angelina Jolie örneği çok etkili olmuştur. Bu noktada, yüksek risk tanımının yapılması ve kararların ona göre verilmesi gözardı edilmiştir.

Çalışmanın ilginç sonuçlarından birisi, koruyucu mastektomi yapılan kişilerle yapılmayan kişilerin kanser korkularının (tekrar kansere yakalanma korkusu) arasında önemli bir fark olmadığıdır. Ancak, koruyucu mastektomi yapılan kişilerin yaşam kaliteleri, şüphesiz yapılmayanlar kadar iyi değildir.

Hastanın kanser riski ve diğer memede kansere yakalanma olasılığı mutlaka onkologla tartışılmalı ve koruyucu mastektomi kararı ona göre verilmelidir. Hastanın sadece korkuları ile vereceği bir karar doğru olmayabilir ve bunun yaratacağı sorunlar düşünülmelidir.