ameliyat-sonrasi-korse-kullanimi

Estetik Ameliyat Sonrası Korse ve Bandaj Kullanımı

01 Ekim 2014

Estetik ameliyatlarda, son yıllardaki artış oranının en önemli nedenlerinden birisi de ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandıran, işe ve günlük yaşantıya dönüşü çabuklaştıran uygulamaların artmış olmasıdır. Bu gelişmeler, insanları cesaretlendirmekte ve ameliyat kararlarının daha kolay verilmesini sağlamaktadır.

Ameliyatlardan sonra korse ve bandaj kullanımı genellikle birkaç nedenledir. Bunların ilki; ameliyat bölgesini belirli bir basınç altında ve nispeten daha az harekete izin verecek şekilde tutarak iyileşmeyi hızlandırmaktır. Genellikle o bölgedeki hareketin sınırlanması ve hafif baskılar, ödemi azaltır, ağrıyı kontrol eder.

İlgili haber: Karın Germe Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir mi?

Bu tip bandaj ve korselerin bir diğer amacı, ameliyat bölgesini örterken, kişiye ve yakın çevresine ameliyatı hatırlatmak ve dikkatli olunmasını sağlamaktır.

Tıp pratiği içinde, zamanla, korse ve bandajların kullanımının aşırı abartıldığı görüldü. Çok uzun süreli uygulamalarının faydadan çok zarar verebileceği, normal hayata dönüşü yavaşlatabileceği görüldü ve kullanımları sınırlandı, süreleri azaltıldı. Erken hareketin faydaları, ödemi azaltmada rölü anlaşıldı.

Son zamanlarda, burun ameliyatlarından sonra 1 hafta burun bandajı, meme ameliyatlarından sonra 24-48 saat içinde sporcu sütyenine geçme, liposuction (vakumla yağ alma) ameliyatlarından sonra yaklaşık 1 hafta ve hafif, ince korse kullanımının tercih edildiğini söyleyebilirim.