estetik-ameliyat-kararsizlik

Estetik Ameliyat Öncesi Kan Tahlili Zorunlu mudur, Neden?

09 Eylül 2015

Bilindiği gibi sadece estetik ameliyatlarda değil, tüm ameliyatlardan önce bazı kan tahlilleri ve hazırlıklar yapılır. Bunlar genellikle, anestezi doktorunun koordinatörlüğünde gerçekleştirilir ve anestezi doktoru tarafından yapılacak bir sorgulama ve muayene ile tamamlanır.

Peki amaç nedir?

En basit anlatımı ile amaç hasta güvenliğinin sağlanmasıdır. Varsa tıbbi sorunlarının ortaya konması, gereken tedavilerin planlanması, hastanın anestezi veya ameliyat riski yüksek ise bunların ortaya konması için ameliyat öncesi hazırlık dönemi önemlidir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Regl Olmak Ameliyatı Etkiler mi?

Hastanın bilinen bir rahatsızlığı ve/veya kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktorla paylaşılmalıdır. Önceden geçirilmiş hastalık ve ameliyatların bilgisinin paylaşılması, varsa alışkanlıklarının aktarılması gerekir.

Bazen bu analizler sırasında, hastanın farkında olmadığı bazı sorunları saptanabilir. Tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, böbrek karaciğer rahatsızlıkları, hatta önemli kalp rahatsızlıkları bile hasta tarafından bilinmiyor olabilir.

Saptanan rahatsızlıklar her zaman ameliyata engel teşkil edecek rahatsızlıklar değildir. Basit düzenlemeler veya ilaç tedavileri ile ameliyat hazırlığı tamamlanabilir.

Ameliyat hazırlığı sırasında kan tahlilleri varsa bir kanama pıhtılaşma sorununu ortaya koyması açısından da çok önemlidir. Bu durumun saptanması ameliyatın daha iyi planlanmasına, önlem alınmasına ve bu yolla karşılaşılabilecek sorunların azalmasına yol açar.