estetik-ameliyat-anestezi

Aynı Anda Birden Fazla Estetik Ameliyat: Estetik Cerrahide Kombine İşlemler

19 Mart 2016

Giderek daha çok sayıda aynı anda birden çok işlem için başvuranlar oluyor. Meme ameliyatı sırasında, burun ameliyatı veya karın ameliyatı isteyenler, liposuction işlemi sırasında göğüs büyütme işlemini ekleyenler, yüz ameliyatları sırasında vücutlarına ilave işlemler isteyenler bunlara örnek olarak sayılabilir.

Bu konuda karar verirken hastanın genel durumu, sağlığı, laboratuvar değerlerinin yanı sıra işlemlerin birbirleri ile uyumu da çok önemlidir. Örneğin, fazla kilo vermiş kişilerde meme ve karın ameliyatları birlikte yapılabilir. Meme ve burun estetiği de çok kombine edilen ameliyatlardandır. Buna karşın tüm yüzün ele alındığı gençleştirme ameliyatlarında işlemin uzunluğu ve inceliği nedeniyle vücut ameliyatlarını (uzun sürecek olanları) kombine etmek uygun olmayabilir.

İlgili konu: Meme Estetiği Hakkında Sık Sorulanlar

Günümüzde, özellikle çalışma hayatı nedeniyle uzun süre izin kullanamayacak hastalar, kombine işlemlerle daha kısa sürede gündelik hayatlarına dönebilmektedirler. Burada, hangi işlemlerin bir arada yapılmasının doğru olacağına dair kararı plastik cerrahın vereceği bilgiler ve tercihleri doğrultusunda yapmak gerekir.

Anestezi güvenliğinin artması, estetik işlemlerde dokuya travmanın kontrol edilebilmesi ve giderek rafineleşen uygulamalar nedeniyle kombine işlemlerin daha sık uygulanacağı söylenebilir.