liposuction ve sigara

Sigara İçenler Liposuction Yaptırabilir mi?

02 Mayıs 2016

SİGARA İÇENLER LİPOSUCTİON YAPTIRABİLİR Mİ? ESTETİK AMELİYAT OLABİLİR Mİ?

Sigaranın genel olarak sağlığa olumsuz etkileri bilinmektedir. Akciğerlerde yarattığı hasar dışında, özellikle uzun kullanımında damarlarda yarattığı tahribat çarpıcıdır. Kılcal damarlar vücudumuzu bir ağ gibi saran ve tüm dokulara kanın, dolayısıyla besinin ulaşmasını sağlayan yapılardır. Sigara, kılcal damarların oluşturduğu ağ tabakasının yapısını bozarak dokuların kanlanmasının bozulmasına yol açar.

Peki sigaranın kılcal damarlar üzerindeki etkisi liposuction‘ı veya diğer estetik ameliyatları etkiler mi?

Sigaranın özellikle büyük kesilerin yapıldığı karın germe, bacak germe, kol germe ya da meme küçültme gibi ameliyatlarda yara iyileşmesini geciktirdiği ve özellikle kesi bölgesinde yara kapanmasında zorluklara yol açtığını biliyoruz ve hastalarımızı bu konuda uyarıyoruz.

Özellikle, estetik ameliyatı izleyen ilk günlerde sigara içmemelerini öneriyoruz. Bazı cerrahlar, estetik ameliyattan önce de sigara içilmemesinin gerektiğine inanmakta ve bunu önermektedirler.

İlgili konu: Liposuction Ameliyatı Öncesinde Diyet Yapmak Gerekir mi?

Ancak küçük kesilerle yapılan, örneğin meme büyütme, göz kapağı gibi ameliyatlar, bunun yanı sıra işlemin tümüyle birkaç milimetrelik kesilerle yapıldığı liposuction gibi işlemlerde sigaranın ameliyat üzerinde olumsuz bir etkisi olacağınını iddia etmek zordur.

Özellikle liposuction kapalı bir alanda yapılan bir yağ alma işlemidir. Amaç, belli bölgelerde yağ dokusunun azaltılmasıdır. Bunun için küçük deliklerden sıvı verilmekte, daha sonra uygulanan lazer, ultrason veya radyofrekans enerjileri ile yağ parçalanmakta, daha sonra yağ dışarıya vakum yardımı ile alınmaktadır. İçeride, işlem sonrası sıvı birikimi ve ödem oluşmakta, bu da zamanla vücut tarafından emilmektedir. Kesilerin iyileşmesi oldukça hızlıdır. İçerideki ödemin azalması, sigara ile kan dolaşımı bozulmuş kişilerde gecikebilir. Ancak bu, kanıtlanması zor bir konudur.

Özetle, estetik ameliyatlarda sigara, özellikle büyük kesi ve yaraların oluştuğu ameliyatlarda iyileşmeyi geciktiren önemli bir faktördür. Ancak, liposuction ve benzeri küçük kesili ameliyatlarda doğrudan bir etkisi olmayabilir.