sarkik-kollar-kol-germe-ameliyati

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kimler Yaptırmalıdır?

20 Mayıs 2016

Kilo alıp veren kişilerde sorun yaratan alanlardan birisi kollardır. Bazı kişilerde, kiloları normal olsa bile genetik nedenlerle, kollarda kalınlık ve sarkma olabilmektedir. Özellikle yaz aylarına girerken, askılı ve kısa kollu giysilerin kullanımının artması ile bu sorunu için başvuran hastaların sayısı artar.

Kollarla ilgili ne yapılabilir? Öncelikle sorun incelenmelidir. Yağlanmada artış var mı? Hangi bölgeler daha yağlı? Yağ dokusunun biçimi ve kalınlığı nasıl? Deri sarkık mı? Değilse sarkmaya eğilimli mi? Hangi bölgelerde deri gevşek veya gergin?

Kişinin kilo profili nasıl? Hemen bir müdahale yapılabilir mi? Öncesinde kilo vermesi daha iyi olur mu? Spor yapıyor mu? Yapmıyorsa spordan fayda görür mü? Yapılacak işlem iz bırakır mı? Bırakırsa nerede bırakır? Sonucun iyi olmasını engelleyecek faktörler var mı? Bütün bunlar gözden geçirilerek bir değerlendirme yapılır.

İlgili konu: Kol Germe Ameliyatı Sonrası Kollarda Güçsüzlük Olur mu?

Ana hatları ile anlatmak gerekirse, yağlanmanın çok olduğu bölgelerde liposuction yöntemleri kullanılır. Bölgedeki yağın azaltılması bir incelme sağlar. Önemli olan derinin yağ alındıktan sonra adapte olup olmayacağıdır. Deri sarkacaksa, deriyi toparlayan yöntemlerden birine başvurulur.

Hafif bir gevşeklik söz konusu ise, lazer uygulamaları ile deri bir miktar sıkılaştırılabilir. Gevşeklik çok, hatta sarkıklık varsa deriyi çıkararak geren yöntemlere geçilir ve bu yöntemler iz bırakan yöntemlerdir. Sorun kolun üst bölümlerinde ise koltuk altından enine bir kesi ile işlem yapılır. Ancak sarkma tüm kol boyunca ise uzunlamasına bir kesi kaçınılmazdır. Bu iz olabildiğince içte kalacak ve daha az dikkati çekecek şekilde planlanır.

Özetlemek gerekirse, kol sorunları birbirinden çok farklıdır. Hepsi için geçerli tek bir teknik yoktur. Basit liposuctionlardan komplike germe ameliyatlarına kadar geniş bir spektrumda işlemlerden uygun olanı seçmek gerekir.