bacaktaki kılcal damarlar için estetik tedavi

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kimler Yaptırmalıdır?

23 Mayıs 2016

Kilo alıp veren kişilerde sorun yaratan alanlardan birisi bacaklardır. Bazı kişilerde, kiloları normal olsa bile genetik nedenlerle bacaklarda kalınlık ve sarkma olabilmektedir. Özellikle yaz aylarına girerken kısa etek ve şort gibi giysilerin kullanımının artması ile bu sorunu için başvuran hastaların sayısı artar.

Bacaklarla ilgili ne yapılabilir? Öncelikle sorun incelenmelidir. Yağlanmada artış var mı? Hangi bölgeler daha yağlı? Yağ dokusunun biçimi ve kalınlığı nasıl? Deri sarkık mı? Değilse sarkmaya eğilimli mi? Hangi bölgelerde deri gevşek veya gergin?

Kişinin kilo profili nasıl? Hemen bir müdahale yapılabilir mi? Öncesinde kilo vermesi daha iyi olur mu? Spor yapıyor mu? Yapmıyorsa spordan fayda görür mü? Yapılacak işlem iz bırakır mı? Bırakırsa nerede bırakır? Sonucun iyi olmasını engelleyecek faktörler var mı? Bütün bunlar gözden geçirilerek bir değerlendirme yapılır.

İlgili konu: Bacak İçin Yağ Aldırma Ameliyatı Yaptırmalı mıyım?

Ana hatları ile yağlanmanın çok olduğu bölgelerde, liposuction yöntemleri kullanılır. Bölgedeki yağın azaltılması bir incelme sağlar. Önemli olan derinin, yağ alındıktan sonra adapte olup olmayacağıdır. Deri sarkacaksa, deriyi toparlayan yöntemlerden birine başvurulur.

Hafif bir gevşeklik söz konusu ise, lazer uygulamaları ile deri bir miktar sıkılaştırılabilir. Gevşeklik çok, hatta sarkıklık varsa deriyi çıkararak geren yöntemlere geçilir ve bu yöntemler iz bırakan yöntemlerdir. Sorun bacağın üst bölümlerinde ise kasıkta enine bir kesi ile işlem yapılır. Ancak, sarkma tüm bacak boyunca ise uzunlamasına bir kesi kaçınılmazdır. Bu iz olabildiğince, içte kalacak ve daha az dikkati çekecek şekilde planlanır.

Özetlemek gerekirse, bacak sorunları birbirinden çok farklıdır. Hepsi için geçerli tek bir teknik yoktur. Basit liposuctionlardan komplike germe ameliyatlarına kadar geniş bir spektrumda işlemlerden uygun olanı seçmek gerekir.