ameliyatsiz-burun-estetigi

Burun Ameliyatı Sonrası İlk 48 Saat Nasıl Geçer?

24 Mayıs 2016

Burun ameliyatından uyanıldığında anesteziye bağlı bir sersemlik hissi mevcuttur. Burun üzerinde plastik bir kalıp mevcuttur ve burun uyuşuktur. İlk saatlerde ameliyatta yapılan bazı ilaçlara bağlı olarak burun uyuşuk hissedilir. Biraz bulantı hissi de olabilir.

Burun ameliyatından sonra şişliği kontrol etmek amacıyla yüze soğuk uygulamaları yapılır. Bu uygulama aynı zamanda ağrı kontrolü konusunda da yardımcıdır. Genellikle ameliyattan 3 saat geçtikten sonra yumuşak gıdalarla beslenmeye başlanır ve hasta kendini iyi hissediyorsa kalkmasına ve yürümesine izin verilir.

Nadiren bulantı devam edebilir, hatta hasta kusabilir. İlerleyen saatlerde göz çevresinde bir miktar şişlik ve morluk başlayabilir. Şişlik ve morluk ameliyat kadar anesteziye hatta hastanın özelliklerine de bağlıdır.

İlgili konu: Burun Ameliyatı Sonrası Yapılmaması Gerekenler

İlerleyen saatlerde aralıklı ağrı kesici kullanımı, soğuk uygulamalarına devam etmek ve dinlenmek iyileşme sürecine katkı sağlar.

Ameliyatın ertesi günü genellikle, anesteziye ait sersemlik hissi ve bulantı hissi kaybolmuştur. Ağrı hemen hemen hiç yoktur. Şişlik ve morluk bir miktar artmış olabilir. Kişi daha rahat hareket eder ve beslenir. Bugünü de dinlenerek geçirmek ve soğuk uygulamalarına devam etmekte fayda vardır.

Ameliyatın yarattığı rahatsızlıklar en çok ilk iki gün içinde görülür ve üçüncü günle birlikte gündelik hayata büyük oranda görülür ve basit ağrı kesiciler, burun içini rahatlatan spreyler ile tedaviye devam edilir.