estetik-silikon-meme-patlar-mi

Meme Büyütme Ameliyatında Görülen Komplikasyonlar Nelerdir?

20 Haziran 2016

Meme büyütme ameliyatlarında, ameliyatı izleyen ilk günlerde olabilecek ve en sık rastlanan komplikasyon, kanamaya bağlı göğüste oluşan şişmelerdir. Bazen dren konulmasına rağmen görülebilir. Kanamaya eğimli olanlarda, kan sulandırıcı veya aşırı bitkisel ürünler kullananlarda görülme ihtimali artar.

Meme büyütme ameliyatlarında nadiren karşılaşılan bir komplikasyon yara iyileşmesinde gecikmedir. Bu genellikle, çok büyük protezlerin kullanılması ve yanlış planlamaya bağlıdır. Bazen, yara iyleşmesindeki gecikme diyabet veya kronik hastalıklara bağlıdır.

Nadir sayılabilecek bir erken dönem komplikasyonu ise enfeksiyondur. Kızarıklık, ateş ve şişlikle ortaya çıkar.

İlgili konu: Meme Büyütme Ameliyatlarında Memenin Şekli ve Boyutu

Meme büyütme ameliyatlarında geç dönem komplikasyonları arasında en önemlisi kapsül kontraktürüdür. Proteze vücudun verdiği bir yabancı cisim tepkisi olarak da adlandırılabilen kapsül kontraktürü bazen bir tedavi gerektirmeyecek kadar hafif, bazen de protezin değiştirilmesini gerektirecek kadar belirgin ve ağrılı olabilir. Kapsül kontraktürü oranı genellikle %3-5 civarındadır.

Geç dönemde önemli sayılabilecek bir sorun da seroma gelişimidir. Meme protezinin çevresinde gene tepkisel olarak sıvı toplanması olan bu durumda, nadir görülen bir lenfomanın araştırılması gerekebilir. Çoğu zaman birkaç günlük bir şişlik döneminden sonra şişlik azalır ve göğüs rahatlar. Ancak sık sık tekrar etmesi ve zor gerilemesi söz konusu olduğunda memenin görüntüleme teknikleri ile (gerekirse MR) araştırılması şarttır.

Ameliyata bağlı veya daha sonra bazı travmalarla protezin yerinde değişiklikler olması, içe, dışa, aşağı veya yukarı kayması da istenmeyen komplikasyonlar arasındadır ve tedavileri genellikle yeniden ameliyatı gerektirir.