boyun-estetiginde-dogal-gorunum

Kimler Boyun Germe Ameliyatı Olmalı?

26 Temmuz 2016

Boyun yüz geçişi, keskinliği, boyutları ve açısı kişinin estetik görünümünde önemli bir yer tutar. Bu bölge o denli önemlidir ki çok genç birisi, çenesi çok küçük ve geri yerleşimli ise estetik açıdan çok sorunlu görülebilirken ileri yaşta birisi çene boyun geçişi net ve keskin olduğu için iyi bir görünüme sahiptir.

Bu bölge anatomik açıdan da zengindir. Boyun denildiği zaman çene ucunun büyüklüğü ve şeklinden, boyunun kısalığı, çene altının yağlı olup olmadığı, derinin sarkık ve gevşek olup olmadığından boyundaki kasların gücü ve plikasyonlarına kadar çok sayıda faktör devreye girer.

İlgili konu: Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

O nedenle, boyunla ilgili tek bir işlem söz konusu değildir. Çene altı yağlıysa liposuction yapılır. Deri gevşekse germe işlemi önerilir. Çene ucu yetersizse büyütülür. Çene büyükse küçültülür. Boyunda kas bantları belirginse ameliyatla veya botoxla zayıflatılır. Bazen yukarıda sayılan işlemlerin birkaçının bir arada yapılması gerekebilir.

Boyunla ilgili yağ alma işlemleri çok erken yaşta yapılabilir. Aynı şekilde çeneye ait ameliyatlarda erken yaş ameliyatlarıdır. Bu ameliyatların 20’li yaşlarda bile yapılması söz konusudur. Buna karşın, germe, askılama gibi ameliyatlar genellikle ileri yaşlarda düşünülmelidir. 50 yaş sonrası yüz ve boyunu içine alan ameliyatların bir arada planlanması mümkündür.

Boyun bölgesindeki bazı sorunların radyofrekans ve ultrasound gibi enerji kaynaklarının kullanıldığı teknolojik cihazlarla da iyileştirilmesi söz konusudur.