meme-kanseri-diger-meme-alinmali-mi

Meme Onarımında Kadınlar Sağlıklı Karar Verebiliyor mu?

04 Haziran 2017

Meme kanseri tedavisinde, meme onarımının önemini, vücudu tamamlayan bir organ olarak meme onarımının değerini birçok yazımızda anlatmaya çalıştık. Ancak, kadınların bu kararları verirken nasıl hareket ettiğine dair bilgileri pek paylaşmadık.

Yapılan çalışmalar, en gelişmiş ülkelerde bile kadınların meme kanseri sonrasında bilgilendirilirken yeterli düzeyde bilgi sahibi olamayabileceğini ortaya koyuyor. Sağlıklı karar vermek için, en önemli 2 nokta, konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve bu bilgilerden sizin için uygun olanını seçebilmek olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili konu: Meme Ameliyatında Kullanılan Silikon, Kanser Yapar mı?

Meme kanseri sırasında onarımın önemi, onarım teknikleri ve bunların yan etkileri ve komplikasyonları hakkında bilgi edinmek için daha anlaşılır, basit açıklamalara gerek vardır. İnternet ortamında çok fazla bilgi olmasına karşın bu konuda karşılıklı görüşmenin yerini hiçbir şey tutamaz.

Tekniklerin olumsuz taraflarının olabileceği ve ilave ameliyatların gerekebileceği, asimetriler, doku kayıpları, şekil bozuklukları üzerine yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Ayrıca doktorun yardımı ile kişinin kendisine en uygun yöntemi tercih etmesini sağlamak üzerine stratejilere ihtiyaç vardır.

Gelişmiş ülkelerde yapılan bazı çalışmalar, tüm çabalara rağmen kadınların doğru bilgi ve kendilerine uygun karar verme konusunda hala yetersizlikler olduğunu (doğru karar oranı %45) ortaya koymaktadır.