estetik-silikon-meme-patlar-mi

Meme Onarımlarında Bir Sonraki Hedef: Meme Duyusunun Oluşturulması

09 Temmuz 2017

Meme kanseri nedeniyle memenin alınıp yeniden yapılmasında, boyut, şekil ve estetik sonuçlarda çok iyi bir noktaya gelmemize karşın hala en önemli sorunumuz oluşturduğumuz memenin uyuşuk olmasıdır.

Ameliyattan önce hastalarımıza ayrıntılı bir şekilde anlatmadıysak, hastalarımız ameliyattan sonra memelerinin uyuşuk olmasına şaşırmakta ve bu durumun kalıcı olduğunu öğrendiklerinde şaşkınlıkları daha da artmaktadır.

Tıp mensupları için meme dokusunun tamamen alındığı bir ameliyattan sonra onarım yapılsa bile memede duyu olamayacağı normal ve beklenen bir durumdur. Buna karşın duyu sinirlerinin yok olacağını ve duyu hissinin kaybolacağını hastalar bilemez.

İlgili konu: Kemoterapi Sırasında Saç Dökülmesini Önleyen Baş Soğutma Sistemleri

Çoğu zaman, yapacağımız meme onarımlarında, memenin eskisinden bile daha iyi görünebileceğini, hatta vücudun kendi dokuları kullanılmışsa başkaları dokunduğunda memenin onarılmış bir meme olduğunu anlayamayacaklarını söyleriz.

Peki meme onarımını kim için yapıyoruz? Kişinin kendisi ne hissedecek? Bu sorulara cevap vermeye çalışalım. Meme onarımını şüphesiz kişinin kendisi için yapıyoruz. Kişinin beden tamlığı kaybolmasın diye yapıyoruz. Bu konuda, yani görünümü onarmakta sorunumuz yok. Duyu ise bugünkü koşullarda tamamen düzeltebileceğimiz bir konu değil. Gelecekte bu konuda gelişmeler için çalışıyoruz.

Ancak şu anda, meme onarımından sonra memede duyu kaybı olduğunu, giyilen sütyenin sıkması durumunda fark edilmeyeceğini, göğüse yaslanan sıcak bir cisimle memenin yakılabileceğini ve bu konularda dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmak gerekir.