meme onarımı ve radyoterapi

Meme Kanserinde Meme Onarımı ve Radyoterapinin Etkileri

23 Temmuz 2017

Erken tanının artması ile genç yaşta meme kanseri nedeniyle memesi alınmış ve silikon protezler ile meme onarımı yapılan çok sayıda kişide, önemli tartışma konularından birisi radyoterapi ve bunun etkileridir.

Radyoterapi, teknolojideki tüm ilerlemelere rağmen deri ve yumuşak dokular üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Meme onarımı için silikon yerleştirildiğinde radyoterapinin olumsuz etkileri daha da önem kazanır. Radyoterapi, yerleştirilen silikonun çevresinde kapsül oluşumunu arttırır. Başarılı bir meme onarımı yapılmış olmasına rağmen, zamanla deformitelerin oluşmasına, memenin sertleşmesi, küçülmesi ve yerinin değişmesine yol açabilir.

İlgili konu: Kadınların Meme Kanseri Sonrası Onarım Seçenekleri Arasında Tercihleri

Meme onarımının, özellikle geç dönemdeki sonuçları üzerindeki tüm olumsuzluklara karşın, radyoterapi meme kanseri onarımında vazgeçilemeyecek önemde olan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, radyoterapiye karşı olmak yerine, doğru zamanda uygulanması ve meme onarımı üzerine olumsuz etkilerini azaltacak önlemler alınması gerekir.

Meme kanserinde kişinin sağlıklı ve uzun yaşamasını sağlayan tedavi teknikleri hızla geliştirilmektedir. Bunların sayesinde, meme onarımı da mümkün olabilmekte ve kişi bir organ eksikliği yaşamadan hayatını sürdürebilmektedir.