meme-onarimi-brava

Meme Onarımında Brava (Doku Genişletme) ve Yağ Enjeksionu Kullanımı

24 Mayıs 2015

Meme kanseri veya memeyi deforme eden yanıklardan sonra memenin onarımında kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi de meme derisi ve yumuşak dokusunun BRAVA adı verilen vakumlu bir alet yardımı ile genişletilmesi ve oluşan alana, vücuttan alınan yağın enjeksiyonudur.

Brava, plastik cerrahide, özellikle rekonstrüktif amaçla kullanılan doku balonlarından esinlenen bir yöntemdir. Vantuz gibi memeyi kavrayan plastik bir huni, sürekli o bölgeye negatif basınç uygulayarak derinin gevşemesine yol açar.

İlgili konu: Meme Kanseri Olanlarda Diğer Meme Alınmalı mı?

Bu uygulama, günde 8-10 saat devamlı yapılır. Bu anlamda, çok pratik bir uygulama olduğu söylenemez. Birkaç ay içinde yumuşak dokuda yağ enjeksiyonuna izin verecek düzeyde bir gevşeme oluşur ve yağ enjeksiyonlarının tutma oranı artar.

Brava ve yağ enjeksiyonu tekniğinin uygulanabilmesi için memede, en azından genişletilebilecek düzeyde deri kalmış olması gerekir. Bu da meme kanserlerinde basit mastektomi veya lumpektomi denilen ve son yıllarda yüksek oranda tercih edilen cerrahi tekniklerde mümkündür. Giderek memeye daha az zarar veren ve deriyi koruyan tekniklerin kullanılması, meme onarımının kalitesini arttırmıştır.