meme protezlerinde yenilikler

Meme Ucunun Yeniden Onarımı

24 Mart 2016

Meme kanseri tedavisi sırasında meme ucu da çoğu zaman alınmakta ve yeniden onarılması mümkün olmaktadır. Meme ucununun eksik kaldığı bir meme onarımı, genellikle tatmin edici olmaktan uzaktır. Meme konisinin sağlanmasını takiben meme ucu onarıldığı zaman meme normal görüntüsüne kavuşur.

Meme ucu (nipple) onarımında deriden geometrik dizaynlar ile hazırlanan dokular kullanılır. Aroela denilen meme halkası için en çok kullanılan onarım tekniği, bacak ile kasığın birleşme noktasındaki koyu deri kullanılmasıdır. Deri nakli ile memeye aktarılan ve nispeten koyu renkte olan deri meme halkasını çok iyi taklit eder.

İlgili konu: Meme Ameliyatında Kullanılan Silikon, Kanser Yapar mı?

Meme ucu ve halkasının onarımı için kullanılan cerrahi teknik dışında alternatif bir yöntem ise tatuaj (döğme) tekniğidir. Bu teknikte artistik yetenekleri yüksek ve eğitim almış kişiler meme ucu ve halkasını özel boyalar kullanarak taklit ederler. Zaman içinde boyalar renk kaybedebilir ve tatuajın tekrarı gerekebilir.

Meme ucu ve halkasının onarımı meme kayıplarında yeniden meme yapılmasının temel ögelerinden biridir. Bunun mümkün olduğu genellikle meme kanserine yakalanan ve göğsü alınan hastalar tarafından bilinmez. Meme onarımı gibi meme ucu onarımının da yapılabildiği bilgisinin yaygınlaşması uygulamaların artmasına yol açacaktır.