burun-deliklerini-kucultme

Septoplasti Nedir, Kimlere Uygulanır?

04 Temmuz 2016

Septoplasti burun içindeki kıkırdakta mevcut bir eğriliğin giderilmesi için yapılan işlemdir. Her burun eğriliği için mutlaka düzeltme gerekmez. Eğer burun eğriliği solunum güçlüğüne yol açıyorsa düzeltilmesi solunuma katkı sağlar.

Burun içini iki ayrı bölüme ayıran bir nevi perde gibi yapısıyla septum, kıkırdak ve kemikten oluşan kompleks bir anatomiye sahiptir. Teknik açıdan 5 ayrı bölgeye ayrılır. Ön bölgelerdeki eğrilikler daha çok solunum sıkıntısına yol açarlar. Genellikle burun etlerindeki şişliklerle, septum eğrilikleri birlikte solunum zorluğuna yol açar, bu nedenle tedavileri de çoğu zaman birlikte ele alınır.

İlgili konu: Nefes Alırken Zorluk Yaşayanlar İçin Estetik Burun Ameliyatı

Septoplasti lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Kişisel tercihim, septoplastiyi genel anestezi altında yapmaktır. Estetik amaçla bize başvuran hastaların birçoğunda septum eğriliği vardır ve rinoplasti sırasında septoplasti ekleyerek bu sorunu giderebiliriz.

Septoplasti sırasında temel amaç, burun içindeki perdenin düzgün olması, hava geçişini engellememesidir. Bu işlem sırasında, septumdan aldığımız bazı kıkırdak parçalarını burun estetiği işleminde kullanmak ve burunda daha düzgün bir estetik sonuç almak mümkündür. Burun içinden kıkırdak alırken, septumun bazı bölgeleri korunarak bir direnç kaybı olmaması sağlanır.